Ekonomi Taraklı Bezi Bu Proje İle Hayat Buldu

Taraklı Bezi Bu Proje İle Hayat Buldu

2 yıl önce     Ekonomi 0
Taraklı Bezi Bu Proje İle Hayat Buldu

Taraklı Kaymakamlığı’nın Koordinesinde, Taraklı Belediyesi, Taraklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş Kur Müdürlüğü tarafından Taraklı Halk Eğitim Merkezi’nde Taraklı Bezi Dokuma Kursu açıldı.

Taraklı’da daha önce yapılan çalışmalarda İlçenin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan Taraklı bezi ailelerin geçim kaynaklarından olmaya devam ediyor.

Son yıllarda kaybolmaya başlayan dokuma bez ve Taraklı bezinin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi amacı ile yapılan proje amacına ulaşıyor.

Kursiyerleri ziyaret eden Taraklı Kaymakamı Abdullah Kurt, Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Korkmaz kursiyerlerle uzun süre sohbe edip çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

‘’Taraklı Bezini bütün evlere yayacağız’’

Halk Eğitim merkezindeki ziyaretinde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı,’’Taraklı Bezi bizim için çok önemli. Bu tür kurslarla gelecek nesillerimize hem iş imkanı sağlanıyor, hemde İlçenin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırıyoruz. Şu anda İş Kur Müdürlüğümüzün maddi destekleriyle Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde 12 tezgah ile yaklaşık 20 kursiyer Taraklı Bezini yeniden canlandırmak için çalışmalara başladı. Diyen Başkan Pilavcı, İnşallah bu proje sadece Halk Eğitim Merkezinde değil, bütün evlere yayarak hem aile bütçesine katkı sağlayacak, hemde Taraklı bezini Dünyaya duyuracağız ‘’Dedi.

Halk Eğitim Merkezinde Kurulu bez dokuma tezgahında üretim yaparak kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımız bir nebze de olsa nefes almaya başladığını söyleyen Kurs hocası Arife Dönmez, “Anneannemden, Babaannemeden aldığım bez dokuma kültürü şimdi büyük önem arz ediyor. Genç nesillerinde bez dokumayı unutmamaları için burada tezgah başında bez dokuyoruz. Ayrıca satışını yapıyoruz Diyen Dönmez, İnşallah önümüzdeki süreçte Bez dokumalarımız “Geleneksel Taraklı Bezi” markasıyla Dünya pazarında yerini alacaktır’’dedi.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!