Gündem Taraklı Gaziler Günü

Taraklı Gaziler Günü

3 ay önce     Gündem 0
Taraklı Gaziler Günü

Gaziler Günü, Taraklı ilçesinde de, düzenlenen törenle kutlandı

Hükümet Konağı bahçesinde Atatürk Büstüne çelenk konulması ile başlayan törene Kaymakam Abdullah Kurt, Jandarma Komutanı Mustafa Karadaş, Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı İlçe Emniyet Amiri Kemal Özdil, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri daire müdürleri, muhtarlar öğretmen ve öğrenciler katıldı

Programa Kocaeli İli Derince ilçesinden Taraklı'ya tatil için gelen Kıbrıs Gazisi Mümin Olca'da katıldı.

 

Törende Gaziler adına günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Kıbrıs Gazisi Ekrem Pehlivan, "En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı ile alan, vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Türk ordusu İstiklal Savaşı sırasında sayısız zaferler kazanmıştır. Arka arkaya kazanılan bu zaferlerde ordumuz pek çok şehit vermiş ve birçok vatan evladımız da yaralanmıştır. Türk Ordusu, vatanına yapılacak saldırıda canını ortaya koymaya çekinmemiştir, bundan sonra da çekinmeyecektir" dedi.

Taraklılı Gazi Ekrem Pehlivan konuşmasında ‘’Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir” diyerek Milli Mücadeleyi başlatan devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’e, Sakarya Meydan Savaşından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce “Gazilik” ünvanı verilmiştir. Büyük öndere gazilik günü verildiği 19 Eylül tarihinin ülkemizde Gaziler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Devletimizin ve milletimizin gazilerimize verdiği önemin, onlara duyulan minnet ve şükran duygularının ifadesi olan 19 Eylül Gaziler Günü İlçemizde düzenlenen programda hepinize şükranlarımı sunuyorum dedi. Taraklılı Gazi Ekrem Pehlivan sözlerini “Tüm gazilerimizin günü kutlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

Öğrenciler tarafından günün anlamına ilişkin şiirler okunmasıyla tören sona erdi. 

Taraklı Kaymakamı Abdullah Kurt Gaziler Haftası” dolayısıyla gazileri makamında konuk etti. Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavc, Taraklı İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Karadaş, Taraklı İlçe Emniyet Amiri Kemal Özdil’de eşlik etti Gazileri makamında karşılayarak onların dertlerini ve isteklerini dinledi. Kaymakam Abdullah Kurt “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hepinizin Gaziler Gününü kutluyorum. Allah bu millete bir daha gazi ve şehit yüzü göstermesin. Devletimiz sizlere gerçekten çok önem veriyor. Gazilerimiz ve şehitlerimiz, bir bayrak kadar bir vatan kadar önceliğe sahiptir. Bizler her işimizi sizinle beraber yapıp, yekvücut olacağız Kaymakam Kurt ve Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, Gazilere tek-tek dinleyerek istekleri ve sorunları olup olmadığını sordu.

Gaziler gün içerisinde Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı’yı da makamında ziyaret ettiler.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!